İlişkide Güven Sorununu Aşmanın Yolları

İlişkide Güven Sorununu Aşmanın Yolları : Güven sorunu ilişkileri bitirme noktasına getiren ve en sık yaşanan problemlerden birisidir. Güven sorununun yaşandığı ilişkiler partnerler açısından daha büyük problemleri doğurur ve eninde sonunda sona erer.

İlişkide Güven Sorununu Aşmanın Yolları
İlişkide Güven Sorununu Aşmanın Yolları

İlişkide Güven Sorununu Aşmanın Yolları

Uzun seneler süren mutlu ilişkilerin sırrı güvendir. İlişkilerdeki güven sorununu aşmak, evvela güven sorunu yaşamakta olan kişinin elindedir.

İlişkide ‘güven’ denildiğinde akla gelen ilk sadakattir. Partnerlerin birbirine olan bağlılığı ve sadakati karşılıklı güven duyulan mutlu bir ilişki için elbette gereklidir.

Fakat güven konusu sadece sadakatla sınırlı olmadığı gibi sadakat algısı da kişiden kişiye değişir. İlişkilerde evvela sadakat algısının partnerlerin gözünde ne olduğu iyi anlaşılmalıdır.

Partnerlerin birbirine duyduğu güven kişilerin kendisine duyduğu güvenle doğru orantılıdır. Kişi eğer partnerinin kendisini olduğu gibi sevdiğini düşünüyorsa, ona ve ilişkiye olan güveni arttıracak, tam tersi durumda ise en ufak tartışmalar güven sorunu nedeniyle büyüyecek ve iş içinden çıkılmaz hale gelecektir.

Doğru iletişim kurmak güven duygusunun gelişmesi açısından son derece önemlidir. Partnerler birbirlerinin bazı davranışlarından olumsuz etkilenebilir.

Böyle durumlarda konu gündeme getirilmeli, bu davranışın arkasında yatan sebep anlaşılmalıdır. Aksi takdirde önemsiz konular sebebiyle hissedilen şüphe, sonrasında güven sorununa dönüşebilir.

Yalan söylemek, konu ne kadar küçük olursa olsun güvensizliğe sebep olacaktır. Kendisine yalan söylendiğini gören kişinin güven duygusundaki sarsılma sonradan çok zor tamir edilir. Dolayısıyla partnerler birbirine her konu da açık ve net olmalıdır.

Geçmişte yaşanan ilişkilerdeki sorunlar geçmişte bırakılmalı, ilişkiye başlanan kişinin ayrı bir birey olduğu unutulmamalıdır.

Daha önceki ilişkilerinde güven sorunu yaşamakta olan kişilerin yeni ilişkilerindeki partnerlerinden de aynı davranışları beklemesi, ilişkiyi çıkmaza sokar. Ortada bir sebep yokken kendine güvenilmediğini hisseden kişi, haksızlığa uğradığını düşünebilir.

Empati, her ilişkide olduğu gibi ikili ilişkilerde de bir hayli önemlidir. Kişi kendini partnerinin yerine koymalı, kendine yapıldığında rahatsız olacağı davranışlardan kaçınmalıdır.

Karşılıklı güven duygusunun oluştuğu ilişkiler elbette daha uzun soluklu ve daha mutlu olacaktır. Partnerlerin birbirine güvenmesi, kaybetme kork

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir